Roll of honour

2016

Amver Assisted Rescue at Sea – sponsored by Inmarsat

Highly Commended:

Joanna – operated by Eurobulk

Winner:

The crew of the  Lyric Sun operated by Orpheus Marine Transport Corporation and with crew employed from Magsaysay People Resources Corporation

Safety Award – sponsored by DP World

Highly Commended:

Sovcomflot

Winner:

Pacific Basin Shipping

The Hutchison Ports Environment Award – sponsored by Hutchison Ports

Highly Commended:

Berge Bulk

Winner:

GAC EnvironHull

Digital Innovation Award

Highly Commended:

Totem Plus, EDA (E-navigation Data Audit)

DNV GL, Cargo Tank Inspection with Aerial Drones

Winner:

Transas, Integrated Full-Mission Simulation Academy Solution

Engineering Innovation Award

Winner:

Parker Kittiwake, Cat Fines Test Kit

ClassNK Tanker Operator of the Year – sponsored by ClassNK

Highly Commended:

Euronav

Winner:

Stena Weco

Containership Operator of the Year – sponsored by Bureau Veritas

Highly Commended:

Costamare

Winner:

Hapag-Lloyd

Port Operator of the Year – sponsored by Yilport Holding

Highly Commended:

Peel Ports

Winner:

China Merchants Port Holdings

ABS Drybulk Operator of the Year – sponsored by ABS

Winner:

Berge Bulk

The i-Law Maritime Lawyer of the Year – in association with i-Law

Highly Commended:

Hill Dickinson

Winner:

Holman Fenwick Willan

Deal of the Year


Winner:

Shell Shipping & Maritime, Acquisition of BG

The Insurance Day Maritime Insurance Award – in association with Insurance Day

Winner:

TT Club

Lloyd’s List Intelligence Big Data Award – in association with Lloyd’s List Intelligence

Winner:

ClearMetal

Newsmaker of the Year

Winner:

Rodolphe Saade, Vice Chairman, CMA CGM

Next Generation Shipping Award

Highly Commended:

Sherice Arman

Winner:

Patrik Berglund

Company of the Year – sponsored by DNV GL

Highly Commended:

Seatruck Ferries

Waterfront Shipping

Winner:

CMA CGM

Seafarer of the Year – sponsored by Lloyd’s Register

Winner:

Master Gellangarin Bonifacio Juanillo

Lifetime Achievement Award

Winner:

Efthimios Mitropoulos

2015

Amver Assisted Rescue at Sea 

Winner:

Peruvian Reefer

Corporate Social Responsibility Award

Highly Commended:

Maersk Group

Winner:

Holman Fenwick Willan

Training Award

Winner:

CMA CGM

Safety Award 

Highly Commended:

Kuwait Oil Tanker Company

Winner:

Hapag-Lloyd

The HPH Environment Award 

Highly Commended:

MOL Liner

Winner:

DNV GL

Port Operator Award 

Highly Commended:

Portonave

Winner:

APM Terminals

Ship Operator Award

Highly Commended:

Berge Bulk Shipping

Winner:

Costamare

Maritime Lawyer of the Year

Highly Commended:

Watson Farley & Williams – Nigel Thomas

Winner:

Norton Rose Fulbright

Innovation Award

Winner:

Patrick – The Ryan Key

Deal of the Year

Winner:

Clarksons Platou

Lloyd’s List Intelligence Big Data Award

Winner:

Eniram

Newsmaker of the Year

Winner:

Peter Cremers – Chairman, Anglo-Eastern

The Next Generation Shipping Award

Winner:

YoungShip

Seafarer of the Year

Winner:

Awarded to all vessels and crew who have assisted in migrant rescues

Company of the Year

Highly Commended:

The Shipping Corporation of India

Winner:

Euronav

Lifetime Achievement Award

Winner:

Flemming Jacobs

2014

Port Operator Award – Sponsored by: 

Highly Commended: Peel Ports

Winner: DP World Southampton

Ship Operator Award – Sponsored by: 

Highly Commended: Caledonian MacBrayne

Winner: Berge Bulk Singapore

Amver Assisted Rescue at Sea Award 

Winner: Crown Sapphire crew; rescue operation

Training Award

Highly Commended: Evergreen Line

Winner: Magsaysay Maritime

Corporate Social Responsibility Award

Winner: CMA CGM

Environment Award

Highly Commended: Fednav

Winner: DFDS

Innovation Award

Highly Commended: Corvus Energy and Scandlines – Prinsesse Benedikte hybrid ferry

Winner: Lloyd’s Register – Lynceus Project

Safety Award 

Winner: Pacific Basin Shipping

Deal of the Year

Highly Commended: DNV GL

Winner: Euronav

Maritime Lawyer of the Year

Winner: DWF Michael Kingston

Seafarer of the Year 

Winner: Park Ji-young

Company of the Year 

Highly Commended: Safe Bulkers

Winner: Costamare

Newsmaker of the Year

Winner: Søren Skou, chief executive, Maersk Line

Lifetime Achievement Award 

Winner: Ravi Mehrotra

2013

Port Operator Award

Portonave

Ship Operator Award

Pacific Basin Shipping

Technological Innovation Award

Shell

Business Innovation Award

Marsh

Corporate Social Responsibility Award

The Shipping Corporation of India

Training Award

CMA CGM

Amver Assisted Rescue at Sea Award

Rescue of MSC Flaminia crew

Environment Award

Evergreen

Safety Award

Keppel Shipyard

Special Recognition

Port of London Authority

Maritime Lawyer of the Year

Capt. Faz Peermohamed – Ince & Co

Deal of the Year

Norton Rose Fulbright

Company of the Year

Maersk Line

Seafarer of the Year

Captain Khan Jubair Niaz

Newsmaker of the Year

The P3 Alliance

Lifetime Achievement Award

Lambros Varnavides

2012

Port Operator Award

Highly Commended: National Container Company – Ust-Luga Container Terminal (ULCT)

Winner: APM Terminals

Ship Operator Award

Highly Commended: Univan Ship Management

Winner: Maran Gas Maritime

Amver Assisted Rescue at Sea Award 

Winner: The China Navigation Company – MV Kwangtung for search and rescue of Rabaul Queen

Safety Award

Winner: ClassNK – Guidelines for the Safe Carriage of Nickel Ore

Training Award 

Highly Commended: GAC Group – GAC Corporate Academy (GCA)

South Tyneside College – Electro-technical Officer training

Winner: The Nautical Institute – Alert! Vodcasts

Maritime Lawyer of the Year

Winner: Holman Fenwick Willan – James Gosling & Richard Neylon

Corporate Social Responsibility Award

Highly Commended: Maersk Line – Maritime Anti Corruption Network (MACN)

Winner: The Shipping Corporation of India

Environment Award

Highly Commended: Det Norske Veritas

Winner: Port of Los Angeles

Deal of the Year

Highly Commended: The Export-Import Bank of China

Winner: Seward & Kissel – Eagle Bulk Shipping Restructuring

Company of the Year 

Highly Commended: James Fisher and Sons

Winner: Cardiff Marine

Business Innovation

Highly Commended: VesselsValue.com

Winner: Bank of China (Hong Kong) – Multi-currency Shipping Finance

Technological Innovation

Highly Commended: Carrier Transicold – NaturaLINE container refrigeration unit

Winner: Shell – Prelude FLNG

The Next Generation Shipping Award

Highly Commended: Thomas Wilhelmsen, Wilh. Wilhelmsen Holding

Seafarer of the Year 

Winner: The crew of the Costa Concordia

Lifetime Achievement Award

Maurice Storey

2011

Port Operator Award 

Winner: Krishnapatnam Port Company

Ship Operator Award 

Winner: APL

Amver Assisted Rescue at Sea Award

Winner: Crystal Pioneer and Hokuetsu Delight

Safety Award 

Winner: APM Terminals

Training Award

Highly Commended: Anglo-Eastern Maritime Training Centre

Winner: Magsaysay Maritime Corporation

Environment Award

Highly Commended: Tsavliris Salvage Group

Winner: Pacific Basin Shipping

Maritime Lawyer of the Year

Highly Commended: Norton Rose

Winner: Frank Dunne, Watson, Farley & Williams

Corporate Social Responsibility Award 

Highly Commended: Maersk Line

Winner: DP World

Ship Financier Award

Winner: Standard Chartered Bank

Innovation Award

Highly Commended: Maersk Oil Trading – Flowmeter Project

Winner: DNV – Triality – Tanker Concept Project

Seafarer of the Year

Highly Commended: Captain Keith Pettit, Master of Maersk Beaufort, The Maersk Company

Winner: Captain Zhu Qianchun , Master of Port Pegasus, Pacific Basin Shipping

Company of the Year 

Highly Commended: Costamare

Winner: CMA CGM

Newsmaker of the Year 

Winner: Gerry Wang, Seaspan

Lifetime Achievement Award (Maritime Hall of Fame)

Winner: Jim Davis CBE K(DK)

Lloyd's List Global Awards is part of the Business Intelligence Division of Informa PLC

This site is operated by a business or businesses owned by Informa PLC and all copyright resides with them. Informa PLC's registered office is 5 Howick Place, London SW1P 1WG. Registered in England and Wales. Number 8860726.
Informa